High Stiffness Lightweight 3K Carbon Fiber Pole - OEM 3K Carbon Fiber Pole Manufacturer CFRP Composite Rod
Người liên hệ : Terry.Chang, Grace Gu
Số điện thoại : +86-13681832139
WhatsApp : +8619537611058
| Số lượng đặt hàng tối thiểu : | Có thể thương lượng | Giá bán : | negotiable |
|---|---|---|---|
| chi tiết đóng gói : | Đóng gói thùng carton bình thường cho lô hàng quốc tế | Thời gian giao hàng : | 7 ngày làm việc sau khi nhận được đơn đặt hàng |
| Điều khoản thanh toán : | T/T, Western Union, L/C | Khả năng cung cấp : | Tháng 1500pcs |
| Nguồn gốc: | Trung Quốc | Hàng hiệu: | Tanku |
|---|---|---|---|
| Chứng nhận: | SGS, ROHS | Số mô hình: | OEM |
|
Thông tin chi tiết |
|||
| Tên sản phẩm: | ống sợi carbon | Chiều dài: | Độ dài tùy chỉnh |
|---|---|---|---|
| Vật liệu: | Sợi carbon 3K T300 | Sợi: | HT-fibres với ma trận nhựa epoxi |
| Phân số khối lượng sợi: | appr. 65% | Đặc trưng: | Kháng mệt mỏi tuyệt vời |
| Bề mặt: | Twill mờ, trơn mờ | nơi sản xuất: | Trung Quốc |
Mô tả sản phẩm
Carbon Fiber Pipe | 3K CFRP Tube Lightweight High Strength Composite Tubing Custom Size
Carbon fiber tube has the advantages of high strength, long life, corrosion resistance, lightweight, and low density; It is widely used in pool cue shafts, Pool cue butts, kites, aviation model aircraft, lamp brackets, PC equipment shafts, etching machines, medical equipment, sports equipment, and other mechanical equipment.
Made with aerospace-quality carbon fiber cloth and convoluted wrapped using a tight 3k 8 harness satin weave common in aerospace applications, our tubes have a fiber/resin ratio of 60/40% by weight. With 0/90 degree fiber orientation, they are cured under pressure and at high temperatures, ensuring strength and durability. After curing, the tubes are fine-sanded and almost ready for painting. Primers and prep required. Upgrade to the strength of aerospace technology with our carbon fiber tubes.
The carbon tubes are constructed with a combination of unidirectional and woven carbon fabrics and are mandrel-wound. The tubes can withstand rather extreme tension, compression, and torsional loads, as well as being very resistant to crushing and splitting.
LIJIN is China’s premier manufacturer of carbon fiber tubes, specializing in advanced composite materials for a variety of industries. Our carbon fiber tubes are designed for high performance, combining unmatched strength, durability, and lightweight efficiency. Whether you’re in aerospace, automotive, robotics, or industrial sectors, our carbon fiber tubes offer superior performance and reliability.
Key Features
Characteristic
| Material | Composite Carbon Fiber Tube |
| Shape | Round |
| Technology | Roll-wrapped or pultrusion |
| Dimension | The existing inner diameter of the mold is 4mm-50mm with a length of 1m. |
| Customizable size: The maximum diameter can be 200mm, the longest can be 3m. | |
| Surface | Black glossy/matte surface/painted |
| Glossy 3k weave/matte 3k weave | |
| Color metal wire weave | |
| Feature | Lightweight, high-strength |
| Working Temperature | Usually, -30-120 degrees, if special requirement, please let us know. |
| Place Of Origin | China |
| Function | Marine, Agriculture Tools, Arrow Shaft, Medical, Sport Products |
| Tolerance | Diameter Tolerance: +/-0.1mm |
| Length Tolerance | +/-1mm |
Our Service:
1. It ensures a year of quality assurance and 24-hour online customer service.
2. Protection of your sales area, ideas of design, and all your private information.
3. Request for samples is accepted.
4. Drilling and slotting are accepted.
5. We guarantee the products to be manufactured with the finest materials and mature techniques.
All tubes can be repaired at no charge if returned to us, postage prepaid, within one year.
![]()
![]()
![]()
![]()
Nhập tin nhắn của bạn